Ağrısız (Epidural) Doğum

Ağrısız (Epidural) Doğum

Ağrısız (Epidural) Doğum

Epidural doğumda doğum öncesinde anne adaylarının bel kısmından özel küçük bir iğne ile girilerek omuriliğe takılan bir kateterden anestezik (ağrı kesici) madde verilmektedir. Bu uygulama ile birlikte belden aşağısı uyuşturlur ve ağrının hissedilmesini engellenir. Diğer isimleri ağrısız doğum, epidural anestezili doğum ya da epidural doğumdur.

Normal doğum ve ağrısız doğumunda kullanılan teknikler arasında herhangi bir farklılık yoktur. Yani 2 doğum tekniğinde de kullanılan yöntemler aynıdır.

Ağrısız Doğum Nasıl Yapılır?

Doğum anne rahmi içerisinde ki bebeğin doğma zamanı gelince şiddetli kasılmalar ile doğuma haber vererek, doğum kanallarında ilerleme yaparak dışarıya çıkmasıdır. Annenin doğurması 3 aşamada gerçekleştirilir. Bu aşamaların ilki açılmadır. Diğer aşamalar ise bebeğin doğum kanalında inişi ve plasentanın yani bebeğin eşinin doğmasıdır. Açılma aşamasında ağrılar ve rahim kasılması gerçekleşir. Rahim boyunun genişlemesi ve doğum kanalının açılmasından kaynaklanmaktadır. Bu ağrılar düzenli ve şiddeti artan tarzdadır. İkinci aşama da ise ağrılar bebeğin başının doğum kanalından aşağıya inip dışarıya çıkarken kasık ve kalça kısmındaki yumuşak dokuları germesinden dolayıdır.

Doğumda Hissedilen Ağrı Azaltılabilir mi?

Doğum olayı normal bir olay olmasına rağmen bu esnada hissedilen ağrının fazla şiddetli olması nedeni ile ağrının daha az olması için anne adayları çeşitli yöntemlere başvururlar. Bu yöntemlerden bazıları; Hipnoz, akupunktur, aromaterapi, nefes alıştırmaları, çeşitli kasları gevşetme egzersizleri, ağrıya sebep olan bazı sinirlerin lokal anestezik ilaçları kullanarak uyuşturulması ve Tens uygulaması gibi pek çok yöntem uygulansa da yine de ağrı tam olarak sıfırlanamaz.

Epidural doğum tekniği normal doğumların hepsinde uygulanabilir mi?

Epidural doğum için temel koşullardan bir tanesi de annenin bilinçli olarak doğum sürecine katılmayı tercih etmesidir. Ayrıca; gebelik süresinin sorunsuz geçmiş olması, düzenli rahim kasılmalarının olması, rahim ağzının 3-7 cm açıklığa sahip olması, tek bebek olması ve 38-42 haftalık gebelik olması halinde epidural yöntem ile doğum tercih edilebilir. Verilen koşulların hepsini sağlasanız dahi, durumunuzu profesyonel doktorunuzla beraber değerlendirmeniz en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde etkili bir yöntem olmayabilir.