Doğal Doğum

Doğal Doğum Nedir?

Doğal Doğum Nedir?

Doğumkadın hayatında yüzyıllardır kendiliğinden gerçekleşebilen fizyolojik bir olaydır. Doğal doğum ise, bu süreci gerektiğince bozmadan eylemin kendi kendine başladığı, tıbbi gereklilik durumunda müdahalenin olduğu çocuğun doğar doğmaz kordonu kesilmeden anne göğsü ile buluşarak ten tene temasın sağlandığı ve belli bir süre annenin göğsünde kaldığı doğum şeklidir. Bu yaklaşım için günümüz doğumlarında; doğal doğum, normal doğum, içsel doğum, fizyolojik doğum, suda doğum gibi pek çok ifade kullanılmaktadır.

Doğal doğumun en çok kabul edilen diğer tanımı da anne adayının içgüdülerinin rehberliğinde kendi doğumuna katıldığı ve farklı müdahalelerin olmadığı doğum eylemidir. Yani kadının kendi içine döndüğü, düşünerek değil uyanık olarak geçirdiği doğum şeklidir. Bu sayede aktif olan hormonlar, anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı biçimde hazırlamak gerekmektedir. Gereksiz yere yapılan her müdahalenin doğumun işleyişi ve hormonların salınımı üzerine negatif etkisi vardır.

Doğal Doğum

Doğal doğum yapılabilmesi için anne adayının gebe kaldığı dönemlerde doğuma yavaş yavaş hazırlanması gerekmektedir. Bunun için doğuma hazırlık olarak nefes, yoga gibi çalışmalar yapılabilir. Sonrasında ise gebenin eğitimlerde öğrendiklerini sıklıkla kendi üstünde çalışarak bedenini ve zihnini doğuma hazırlaması gerekmektedir.

Tabi ki bunun yanında anne adayına sağlanan doğum ortamı da önemlidir. Anne adayına güven ve mahremiyetin olduğu ortamı sunmalıyız. Gebe kendi ruhuna ve bedenine güven ve saygı duymalıdır. Doğumda anne adayına destek olacak sevdiği birinin (arkadaşı, eşi, annesi) gibi kişilerin yanında olması önemlidir. Doğumda kadın istediği şekilde davranmalı ve hareket özgürlüğü kesinlikle kısıtlanmalıdır. Doğum anne adayının işi olup, ebe ve doktor rehberlik yapmalıdırlar. Tıbbi gereklilik durumunda anında müdahale etmelilerdir.

Sonuç olarak doğum yüzyıllardan beridir, kendiliğinden gerçekleşen bedenin doğal, sağlıklı ve normal bir fonksiyondur. Bu fizyolojik süreçte, gerektiğinde anında tıbbi müdahale yapılması kesinlikle çok önemlidir. Gebelik döneminde rol almakta olan tüm hormonlar anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı şekilde hazırlamaktır. Gebelik ve doğum eylemi bir hastalık kesinlikle değildir. Bedenin doğal, normal ve sağlıklı olması gerekmektedir. Yeter ki biz bu eyleme izin verelim.