Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi Yöntemi Nedir?

Robotik Cerrahi Yöntemi Nedir?

Robotik cerrahi yöntemiyle yapılacak ameliyatlarda, doktorun robota verdiği komutla gerçekleştirilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ameliyat sırasında hasta konsolunda bulunan kollar doktorun tüm komutlarını birebir eşzamanlı olarak yansıtarak ameliyatı gerçekleştirmektedir. Doktor ameliyat sırasında robotun teknolojik gelişmişliği nedeniyle hastanın ameliyat bölgesini kendi gözünden çok daha net ve yakından görerek, 3 boyutlu bir görselle ve oturarak çalıştığı için doktor daha az yorulur ve buna benzer birçok avantajı ameliyat sırasında sağlamamış olmaktadır.

Robotik cerrahi yöntemi de cerrahi minimal invazif cerrahinin bir türüdür. Minimal invaziv cerrahi, hastayı büyük kesilerden ameliyat etmek yerine 1 cm’den daha küçük kesiler açılarak bu kesiler sayesinde yerleştirilen özel cerrahi aletler ile çevre dokulara zarar vermeden yapılmasına yardımcı olmaktadır. Robotik cerrahi yönteminde konsol kolu ve cerrahi aletlerin takılı olduğu mekanik kollar bulunmaktadır. Doktor aletleri ve kamerayı operasyon odasında ya da başka bir ortamda (örneğin başka bir ülkede) bulunan bir konsoldan eş zamanlı kontrol etmektedir. Bu konsol doktora operasyon sırasında normal gözle görülemeyecek detayları yüksek çözünürlüklü ve büyütülmüş haliyle 3 boyutlu olarak yansıtmaktadır. Böylece ameliyat alanı 10- 12 kat büyütülerek daha doğru bir görüntü almaya yardımcı olmaktadır.  Açık cerrahide doktor elinin ve aletlerin giremeyeceği noktalarda yapay bir el gibi çalışan robot, doktorun elinin konsoldaki hareketlerini birebir içeriye aktararak ameliyatı gerçekleştirmektedir. Böylece robotik cerrahi yöntemi sırasında hastanın ameliyat bölgesinde en az zarar verebilecek bir durumla karşılaşmadan ameliyat gerçekleştirilmektedir. Doktor ameliyat sırasında hastanın yanında bulunan konsoldan, hasta konsolunda bulunan el bileğini model alan kolların yardımıyla ameliyatı gerçekleştirmektedir. 21. yüzyılın ilk yarısında, robotik cerrahi yönteminin cerrahi alanda kullanılması heyecan verici bir süreci olmuştur. Bu tür sistemlerin gelişmesi ilk olarak 1970’li yıllarda NASA öncülüğünde uzayda rahatsızlanabilecek bir astronotu tedavi edebileceği düşüncesiyle oraya çıkmış ve gelişme göstermiştir. Modern tıbbı yöntemlerin gelişmesiyle birlikte Türkiye’de de aktif olarak 10 yıla yakın bir süredir kullanılan robotik cerrahi yönteminin kullanımı her geçen gün artmaktadır. Dünyada yaklaşık olarak 4000 robotik cerrahi sistemi bulunduğu bilinmektedir. Günümüzde 4 milyona yakın ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştiren robotik cerrahi yöntemi günümüzde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Robotik cerrahinin laparoskopik cerrahiye olan üstünlükleri

 • Robotik cerrahide 3. kol kullanılabilir, yani ameliyatı yapan cerrahın 3 kolu varmış gibi düşünülebilir.
 • 3 boyutlu, yüksek çözünürlüklü, görüntüyü büyütme yeteneği sayesinde ameliyat sahasını daha net değerlendirebilme gücü sağlar.
 • Robotik kollar, insan bileğinden ya da laparoskopik aletlerden daha esnek hareket edebilme yeteneği sunar.
 • Dar alanlarda çalışabilme, olası kanamaları kontrol etme gücü daha fazladır.
 • Robotik kollar cerrahın yorulması sonucu oluşabilecek el titremelerini sıfıra indirir.
 • Cerrah için konforlu, oturarak yapılan ameliyat imkanı sunar.
 • Ameliyat süresi tecrübeli ellerde daha kısadır.
 • Ameliyatların bir parçası olan dikiş atma işlemi, cerrah açsından robotik cerrahide daha kolay ve hızlıdır.

Robotik cerrahinin dezavantajları

 • Cihazların yatırım maliyetleri yüksek oldukları için oldukça PAHALI yöntemlerdir.
 • Hasta pozisyonu ameliyat esnasında DEĞİŞTİRİLEMEZ ya da değiştirilip tekrar en başa dönmek gerekebilir. Örneğin anesteziye bağlı solunum sıkıntısı gibi bir durumda müdahale etmek geç olabilir ve cerrahi sonlandırılıp ameliyatın ve sistem ayarlarının tamamen baştan yapılması gerekebilir.
 • Açık cerrahide cerrahın elleri, laparoskopik cerrahi ise cerrahın elleri ile tuttuğu laparoskopik el aletleri sayesinde dokunulan doku hissedilir. Maalesef robotik cerrahide hastaya dokunan sistem robotik kollar olması nedeniyle DOKU HİSSİ yoktur. Örneğin dokunulan alan yumuşak mı sert mi ayrımı yapılamaz.