Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum

Sezaryen sonrasında normal doğum yapılabilir mi? Diye sorulara sürekli olarak rastladığımız için artık bu soruya cevap verme eyleminde bulunduk. Sezaryen sonrası vajinal doğum yani normal doğum riski abartıldığı gibi yüksek bir risk değildir.

Sezaryen sonrası vajinal doğum, yani normal bir doğum mümkündür. Sağlık Bakanlığının da yayınlamış olduğu kadın doğum ve perinatoloji derneklerinin iş birliği ile birlikte hazırladığı “Doğum Eylemi Rehberi” olarak sezaryen doğum sonrası vajinal doğumu desteklemektedir.

Özetle bu durum şu şekilde anlatılabilir;

  • Hamilenin tüm eylem süresince bir doktor tarafından izlenebilmesi ve gerektiğinde acil sezaryen yapılabilme şartlarının bulunması
  • 24 saat fetal monitorizasyonun gerçekleşeceği şartların bulunması
  • Acil bir durum için gerekli olan anestezi ekibi ve ameliyathane şartlarının bulunması
  • Acil bir durum halinde kan nakline olanak sağlamayı başaran şartların bulunması
  • Sezaryenin alt segment transvers insizyonla yapılmış olması
  • Uterusta sezaryen dışında başka ameliyat veya anormallik olmaması
  • Pelvik darlık olmaması
  • Fetüsün 4000 gramın altında olması

Riskleri Nelerdir?

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri bilinçsizliktir. Hamileliklerin çoğunda olduğu gibi abartılarak aktarılan riskler sonucu anne adaylarının kaygı içine düşmesidir. Bu olduğundan çok daha fazla bir şekilde abartılan risk sonuçları, büyük bebeklerde, hafif yüksek çıkan kan şekeri değerlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Fakat bilinçsiz insanların anne adayları üzerinde oluşturduğu bu korkular bazen riskin kendisinden daha çok negatif enerji etkisi oluşturur. Bu da hamle takibinde bence en çok kaçınılması gereken konulardan sadece bir tanesidir. Çünkü annelerin ihtiyaç duydukları en önemli duygulardan biri, kendilerinin ve bebeklerinin olduğundan daha fazla güvende olduğunu hissetmektir.

Sezaryen sonrası vajinal doğum olayında annelerin karşısına çıkabilecek en büyük risk, doğum sırasında eski dikiş yerlerindeki dikiş açılması durumunda ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlardır. Bazı doktorlar sezaryen sonrası vajinal doğumun oldukça riskli olduğunu, bu durum bebeğin hayatını ciddi bir şekilde tehlikeye attığını söyleyerek anne adaylarına büyük korkular salgılar. Ancak bu kadar abartılan riskin oranı sadece ama sadece yüzde 0,5 ve 1,5 arasındadır. Yani birçok durumda doğum sorunsuz olarak gerçekleştirilmektedir.