Suda Doğum

Suda Doğum

Suda Doğum

Suda doğum olayı son 35 yıldır neredeyse tüm ülkelerde gittikçe tercih edilen bir yöntem olmuştur. Anne adayları doğuma göre özel tasalanmış sıcak su dolu küçük bir havuz içinde gerçekleştirilen alternatif bir doğum yöntemidir. Küvete doldurulan suyun 37 derece olması gerekmektedir. 37 derecedeki su anne adaylarının kaslarının gevşemesini, stresini azaltmasını sağlamaktadır. Bu sayede doğum acısını ve korkularını azaltmış olur. Suyun içinde doğum ünitesi olarak bilinmekte olan hidoterapi eşliğinde travay içinde doğumun gerçekleşmesindeki asıl amaç sadece anne adaylarını rahatlatarak normal doğum sürecini kolay bir biçimde atlatması değildir. Asıl sebeplerden biri 9 ay boyunca anne karnında su içinde kalan bebeğin yaşantımıza, yani dünya atmosferine uyum sağlamasını kolaylaştırmaktır. Yeni çalışmalar su içinde, bu yöntem ile dünyaya gelen bebeklerin normal doğum ile ortaya çıkan bebeklere göre daha sakin olduğu bilgisini ortaya atmışlardır.

Suda Doğum Avantajları

Anne adaylarının stres seviyesini azalttığı kanıtlanmış olan suda doğum yöntemi, bebek içinde anne karnı dışındaki ortama geçişini daha kolay bir geçiş imkanı tanımaktadır. Suyun sağlamış olduğu rahatlatıcı ortam ile birlikte hem anne hem de bebek daha stressiz bir şekilde doğum gerçekleşir. Suda doğum yönteminin avantajlarını sıralarsak karşımıza bu şekil bir tablo çıkıyor.

  • Kasları gevşeterek doğum sancılarının hafiflemesini sağlar.
  • Anne adayını ve bebeği rahat tutar.
  • Vücut ağırlığı çok daha az hissedildiği için, anneler daha rahat hareket eder.
  • Bebeğin çıkmış olduğu kanalın yumuşamasını sağlayarak esnekliğini arttırmakta ve doğum yırtıklarını azaltmaktadır.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum tekniğinin öncesinde gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Bu yöntem için anne ve bebeğin uygun olduğu kanıtlanması gerekir. Bebeğin henüz doğum pozisyonu almamış olması ya da doğum kilosunun yüksek olması da suda doğumu olumsuz taraftan etkileten durumlardan bazılarıdır. Tüm bu şartlar suda doğum için onay almış ise, anneye detaylı bir hazırlık eğitimi verilir. Doğum başladığında anne, suda doğum için gerekli eğitimi almış olan personel ve uzman hekim eşliğinde, önceden hazırlanmış ve devamlı takip edilen sıcak suya girer. Ilık su annenin rahatlamasını sağlayarak stres seviyesini azaltır. Endorfin hormonu sayesinde ağrılar ve sancılar hafifler. Eğitimde öğretilen doğru nefes yöntemleri de sancıların azalmasını sağlar. Hekimin yönergeleri eşliğinde suda doğum gerçekleşir.